30 marraskuu

Puolustusvoimien alueellinen kirkkojuhla

takaisin
18:00

Oulun tuomiokirkko

Vapaa pääsy!

Kainuun prikaati järjestää alueellisen Rauha-kirkkojuhlan Oulun tuomiokirkossa keskiviikkona 30. marraskuuta.

Valtiovallan tervehdyksen juhlaan tuo ministeri Tytti Tuppurainen ja Puolustusvoimien kirkollisen työn tervehdyksen kenttäpiispa Pekka Särkiö. Kainuun prikaatin tervehdyksen tuo prikaatikenraali Manu Tuominen ja Oulun kaupungin tervetulosanat lausuu kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Juha Hänninen.

Saarnan pitää piispa Jukka Keskitalo ja tilaisuuden musiikista vastaa Lapin sotilassoittokunta ja Pohjois-Suomen Reserviläiskuoro.

Tilaisuus Oulun tuomiokirkossa alkaa keskiviikkona kello 18 ja se on avoin kaikille. Kirkkokahvit voi ostaa Oulun sotilaskotiyhdistyksen ajoneuvosta kirkkopihalla. Kirkkojuhlaa on myös mahdollista seurata suorana lähetyksenä osoitteessa virtuaalikirkko.fi

Sijainti

Oulun tuomiokirkko, 90100, Oulu.

Muita konsertteja

Joulukonsertti Salla Lappi Lapin sotilassoittokunta
14 joulukuu

Joulukonsertti Salla

Lapin sotilassoittokunta

Sallan kirkko

19:00

Joulukonsertti Ranua Lappi Lapin sotilassoittokunta
15 joulukuu

Joulukonsertti Ranua

Lapin sotilassoittokunta

Peuransarvi, Ranua

19:00

Joulukonsertti Rovaniemi Lappi Lapin sotilassoittokunta
16 joulukuu

Joulukonsertti Rovaniemi

Lapin sotilassoittokunta

Rovaniemen kirkko

18:00