04 kesäkuu

Puolustusvoimain lippujuhlan päivän konsertti

takaisin

Vapaa pääsy!

Lippujuhlan päivän päätapahtuma on Rakuunasoittokunnan konsertti, joka lähetetään suorana Ylen kanavilla. Päivän muuta ohjelmaa voi seurata Puolustusvoimien sosiaalisessa mediassa. Yle lähettää iltapäivällä koostelähetyksen päivän tapahtumista.

Puolustusvoimain lippujuhlan päivän konsertissa esiintyvä Maavoimien soittokunta, Rakuunasoittokunta, viettää parhaillaan 100-vuotisjuhlavuottaan. Suorassa lippujuhlan päivän televisioitavassa konsertissa huomioidaan kaikki puolustushaarat ja varusmiehet. Solistit Laura Närhi, Reino Nordin ja Jarkko Ahola esittävät omia ja cover-kappaleita klassikoista uusiin hitteihin. Konsertissa kuullaan lisäksi marssimusiikkia soittokunnan esittämänä. Konsertin juontaa Jussi-Pekka Rantanen ja kapellimestareina toimivat musiikkimajurit Riku Huhtasalo ja Toimi Väisänen.

Koronavuosi on ollut haastava meille kaikille. Puolustusvoimat ja Rakuunasoittokunta haluavat viihdyttää suomalaisia hyvän mielen musiikilla. Mennään kesää kohti yhdessä musiikin voimin. Rakuunasoittokunnan konserttia voi seurata Yle TV1:ssä, Yle Areenassa ja Yle Radio Suomessa suorana lähetyksenä kello 11.00. Koostelähetys päivän tapahtumista nähdään Yle TV1:ssä sekä Areenassa klo 17.10.