11 heinäkuu

Hamina Tattoo: Avajaiskonsertti

takaisin

Kymi Sinfonietta, Rakuunasoittokunta, Varusmiessoittokunnan jousisto ja Reservin jousisto

19:00

Hamina Bastioni

Liput 25€

Kymi Sinfonietta, Rakuunasoittokunta, Varusmiessoittokunnan jousisto ja Reservin jousisto esiintyy yhdessä sopraano Johanna Rusanen-Kartanon ja baritoni Ville Rusasen kanssa. Kapellimestarina Aino Koskela.

Oopperan loistokkuus tiivistyy sen kuuluisimmissa marsseissa ja rakastetuimmissa aarioissa.

Tämä konsertti on viritetty ansa rakastuaksesi lajiin. Konsertin solisteina laulavat tunnetuimmat tähdet, sopraano Johanna Rusanen-Kartano ja baritoni Ville Rusanen, joiden esityksiä on jo ihasteltu niin Moskovan Bolšoi-teatterissa, Milanon La Scalassa, Lyonissa tai Scottish Operassa. Illan orkesterina soi yhdistetty Kymi Sinfonietta ja Rakuunasoittokunta.

Konsertin johtaa Kaartin soittokunnan kapellimestari Aino Koskela. Hyvä yleisö, konsertin avausnumerona testaamme Hamina Bastionin kehuttua akustiikka Giuseppe Verdin Triumphal-marssilla. Olkaa sydämellisesti tervetulleita avaamaan koko Hamina Tattoo festivaali 2022.

Konsertin kesto 1 tunti 20 min.

Sijainti

Raatihuoneenkatu 12, 49400, Hamina.